مترجم‌ها: یاسر کازرونی، مریم معصومی‌راد

مارکوس گفت: «عالیه! اون طرف یه اتاق پیدا کردم که تابلو هم داره. یوآخیم، یادداشت­‌هات همراهته؟»

یوآخیم نگاهِ عاقل اندر سفیهی به او کرد و گفت: «بله! البته». او مربیِ متدهای چابک است؛ پس حتماً یادداشت‌­ها را همیشه همراهش دارد.

«عالیه، پس بیایید برویم.» مارکوس این جمله را گفت و راه افتاد.

وقتی به تابلو رسیدند و کنارش جمع شدند، یوآخیم پرسید: «کی می‌تونه به ما بگه که تیم‌تان چه‌کار می‌کنه؟»

whiteboard

سزار در حالی که لپ­‌تاپ رو در می‌آورد  گفت: «اون نفر احتمالاً منم.»

اریک با ناراحتی فریاد زد: «نه! لطفاً اسلاید نه! به سزار بگید برای این کارا وقت نداریم.»

سزار با کمی دستپاچگی گفت: «بله، حق با شماست. اما این نسخه­‌ی خلاصه‌شده است.»

تیم ما یک تیم کوچکِ توسعه‌ی نرم‌افزار است که اعضای آن، همین افرادی‌اند که در اینجا حضور دارند. ما برای یک شرکت بیمه‌­ی بز‌‌‌‌‌‌رگ‌ ‌‌‌کار می­‌کنیم مسئولیت نرم­‌ا‌‌فز‌‌‌‌‌ار موبایل بانکِ شرکت که به­‌تازگی هم منتشر شده با ماست. چون تیم، خیلی کوچک است، افراد می‌توانند در مورد خیلی از بخش‌ها خودشان تصمیم‌گیری کنند. اگرچه گزارش­‌هایی به بخش­های دیگر شرکت ارسال می‌گردد ولی افراد می‌توانند درباره‌ی کارهای خود تصمیم‌گیری کنند؛ ولی حرف آخر را در تصمیم­‌های مهم، سزار می‌زند. مسئولیت پیاده‌سازی ویژگی­‌های جدید، پشتیبانی و نگهداری نرم­‌افزار موبایل بانک بر ­عهده­‌ی تیم است.

مارکوس پرسید: «چرا به کمک ما نیاز دارید؟» و درحالی‌­که منتظر پاسخ بود، شروع کرد به نوشتن عنوان چالش‌ها­ روی فلیپ­‌چارت[۱].

فرانک، رهبر پروژه[2]  جلو آمد و گفت: «من می­‌تونم بخشی از این سؤال را جواب بدم. ما در هماهنگ کردن خودمان با سرعت مورد انتظار برای تحویل­دادنی­­‌ها مشکل داریم. تعداد زیادی شکایت از ذینفعان مختلف در سازمان دریافت کردیم که ویژگی­‌های درخواستی خودشون رو به موقع تحویل نگرفته‌اند.»

سزار  گفت: «دقیقه به دقیقه وضع بدتر می‌شه. دیگه کسی به کیفیت کار ما اعتماد نداره و قطعاً به برآوردها و تاریخ‌های تحویل ما هم اعتماد ندارن

دافنه گفت: «برخی از ما در این تیم احساس می­‌کنیم که در باتلاقی از کارها گیر کردیم و نمی­‌دونیم چه کاری را باید اول انجام بدیم. تلاش برای راضی نگهداشتن همه باعث می­شه تندتند اولویت‌­ها تغییر کنه و همه­‌ی کارها بشه «اولویت شماره یک».»

در ادامه، اعضای تیم به مارکوس و یوآخیم گفتند که بین ذینفعان این موضوع رایج است که به اعضای تیم مستقیماً کار بدهند. چون این درخواست­ها معمولاً از طرف مدیران ارشد سازمان مطرح می­‌شود، برای توسعه‌­دهنده‌­ها دشوار است که به آن­ها جواب رد بدهند. از این گذشته، بعضی مواقع نیز این کارها قبلاً به فرد دیگری سپرده شده‌ و وی مشغول انجام آنهاست. مارکوس با صبر و حوصله چالش‌­ها را فهرست‌وار روی فلیپ‌­چارت نوشت.

  • ما معمولاً کارها را دیر انجام می‌دهیم
  • بیشتر اوقات برآوردها غلط هستند
  • تیم در باتلاقی از کارها گیر کرده است
  • اولویت­ها مشخص نیستند
  • از هرجایی کار به تیم سپرده می‌­شود
  • معلوم نیست که کی چه کار می‌کند

فرانک که دیگر بی‌قرار شده بود گفت «خوب! بیایید برگردیم سرِکارمون. از کجا شروع کنیم؟»دافنه حرف بقیه را قطع کرد: «دست شما درد نکنه، فکر کنم بس باشه. زمان داره می­گذره و می­‌دونید که فقط دو ساعت وقت داریم، درسته؟ بیایید کار مفیدی انجام بدیم.»

یوآخیم پاسخ داد: «درک می­‌کنیم که شما دوست دارید زودتر شروع کنیم. ولی باید بفهمید که کانبان کمی با روش­های دیگه متفاوته. برای نمونه، اسکرام[3]  یا آر یو پی[4]  (از پیش) تعیین کرده‌اند که چه نقش‌­هایی[5] در تیم وجود داشته ­باشه، چه جلسه­‌هایی برگزار بشه و حتی چگونه جلسه‌ها را برگزار کنید. ولی کانبان از جایی که هستید شروع می­‌کنه و کمک می­‌کنه تا وضعیت جاری خودتون رو بفهمید و قدم‌های بعدی رو برای بهبود شناسایی و تعیین کنید.»

مارکوس از ترس این که مبادا صحبت­های یوآخیم بیش از اندازه تئوری به نظر بیاید، حرف او را قطع کرد و گفت: «بله، این برای ما و شما خیلی مهمه که بفهمیم الان در چه وضعیتی هستید تا بتونیم به شما کمک کنیم. اما قطعاً می‌تونیم همین الان شروع کنیم تا شما بیش­تر وضعیت جاری خودتون رو بفهمید. فهرست چالش­‌ها رو هم به ­عنوان سرفصل کارهایی که قراره در این زمان کوتاه با هم انجام بدیم، نگه می‌­داریم.»

یوآخیم پرسید: «راستی، اسم تیم­ شما چیه؟»

فرانک با یک لهجه‌ی کاملاً مکزیکی گفت: «از این به بعد تیم را صدا می‌کنیم: تیم کانبانِروسِ[6] !». اعضای گروه ­خندیدند و مارکوس نام تیم را روی فلیپ‌­چارت نوشت.

یوآخیم شروع کرد: « بیایید با نمایش و گفتگو[7] شروع کنیم تا کارمون کمی بیشتر تصویری[8] بشه؛ همه موافق هستند؟»
بخش بعدی
بخش قبلی

[1] Flipchart  [2] Project leader [3] Scrum [4]Rational Unified Process (RUP) [5] Role [6] Kanbaneros [7] Show-and-tell [8] Visual

Share