پیش‌گفتار:

مدت‌ها بود که دوست داشتم دوره‌ای درباره‌ی طراحی و برنامه‌نویسی برگزار کنم. مسئولیت‌های شغلی و خانوادگی مجالی برای آن نمی‌گذاشت.

رو به رو شدن با دوستان طراح و برنامه‌نویس و گفتگو با آنها عطش‌ مرا برای این کار دو چندان می‌کرد. دست‌کم دوست داشتم بخشی از تجربه‌ها و آموخته‌هایم را به عزیزانم منتقل کنم.

بارها و بارها با پیشنهاد دوستان و دانشجویان قبلی‌ام در دوره‌های «تحلیل و طراحی شیءگرا» (Object Oriented Analysis and Design) و «الگوهای طراحی» (Design Patterns) برای برگزاری مجدد این دوره‌ها مواجه بودم ولی بی‌وقتی امان نمی‌داد.

در چند ماه گذشته اتفاقاتی روی داد که باعث شد عزم خودم را جزم کنم و حتی اگر شده برای یک بار، کارگاهی برگزار کنم تا مجموعه‌ای از تفکرات، روش‌ها، تکنیک‌ها و البته ابزارها را به شرکت‌کنندگان ارائه نمایم.

دوست گران‌قدرم، جناب آقای مهندس اسماعیلی، چون گذشته قبول زحمت کردند و مرا در این کارگاه همراهی خواهند کرد. ناگفته نماند که اگر تلاش و پی‌گیری ایشان نبود، این کار به سرانجام نمی‌رسید. از ایشان سپاسگزارم.

در پیدا کردن عنوان مناسبی برای کارگاه از عزیزانم در گروه تلگرامی «متدهای چابک» کمک خواستم. فایل معرفی کارگاه  را برای آنها فرستادم و آنها نیز سخاوت‌مندانه پیشنهادهای جالبی ارائه نمودند.

در پایان عنوان «Beautiful Design and Code» را برای کارگاه انتخاب کردیم. امیدوارم برگزاری این کارگاه برای همه‌ی شرکت‌کنندگان مفید باشد.

گفتار:

هدف کارگاه
برنامه‌نویسان تازه‌کار که بخش عمده‌ای از آنها دانش‌آموختگان یا دانش‌جویان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هستند، پس از آشنایی با مجموعه‌ای از ابزارها و تکنولوژی، قادر نیستند به راحتی در تیم‌های توسعه‌ی نرم‌افزار جذب شوند و کارایی مناسبی داشته باشند. نوشتن برنامه‌های تمرینی و پروژه‌های درسی در طول تحصیل نیز کمکی به آنان نمی‌کند یا اثربخشی آن در حد مطلوب نیست.
شرکت در دوره‌های آموزشی نیز از آن جهت که بیشتر تکنولوژی‌محور است، در این زمینه به آنان کمکی نمی‌کند. شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها به خوبی با تکنولوژی‌ها آشنا می‌شوند و مهارت انجام پروژه‌ها را در قالب آنها می‌آموزند. اما از آنجا که ابعاد توسعه‌ی نرم‌افزار متعدد است، در پایان مجموعه‌ای از دوره‌ها، برنامه‌نویس مهارت کافی برای اضافه‌شدن به تیم‌های برنامه‌نویسی را پیدا نمی‌کند.
از سوی دیگر، با ورود برنامه‌نویسان تازه‌کار به تیم‌ها، یادگیری و مهارت‌آموزی آنها از شیوه‌ی «استاد-شاگردی» و از «روی دست نگاه کردن» پیش می‌رود. چنین رویه‌ای زمان‌گیر و طولانی است و تیم‌ها چنین فرصتی ندارند. گاهی نیز به این دلیل که مدیر یا مربی تیم، فرصت کافی برای آموزش ندارد و آموزش منقطع و بخش‌بخش اتفاق می‌افتد منجر به «بدآموزی» می‌گردد.
این دوره به‌گونه‌ای طراحی شده است که امکان یادگیری دانش، ابزار و کسب مهارت‌های لازم را در مدت کوتاهی برای برنامه‌نویسان تازه‌کار فراهم نماید.
انتظار داریم برنامه‌نویسان پس از این کارگاه:
o بتوانند یک پروژه‌ی برنامه‌نویسی را از ابتدا ایجاد نمایند و تا انتها پیش ببرند
o کار تیمی بیاموزند
o یاد بگیرند «کد زیبا و دوست‌داشتنی» بنویسند
o «چرخه‌ی از نیازمندی‌ها تا تحویل» را ببیند و بفهمند
o با مجموعه‌ای از مهارت‌هایی که به خبرگی در برنامه‌نویسی منجر می‌شود آشنا شوند و آنها را به کارگیرند
o با مجموعه‌ای از ابزارهای کاربردی توسعه‌دهندگان حرفه‌ای آشنا شوند

مدت کارگاه
کارگاه در قالب جلسه‌های 4 ساعته برگزار خواهد گردید. مدت کل کارگاه 24 ساعت یا 6 جلسه است.

روش برگزاری
شرکت‌کنندگان به تیم‌های سه نفره دسته‌بندی خواهند گردید. این تیم‌ها مسئول انجام پروژه‌ها و تمرین‌ها هستند. بخش عمده‌ای از تمرین‌ها و پروژه‌ها خارج از زمان کارگاه انجام خواهد شد و از این رو ضروری است که شرکت‌کنندگان وقت کافی خارج از کارگاه برای گذراندن موفق کارگاه، در نظر گرفته باشند.
کارگاه شامل مطالب زیر خواهد بود:
○ مطالب نظری
○ تمرین‌های برنامه‌نویسی
○ تکه‌پروژه‌های برنامه‌نویسی
○ پروژه‌های برنامه‌نویسی

ادامه دارد …

پ.ن:

* این کارگاه توسط شرکت سماتک برگزار خواهد گردید.

* برای عضویت در گروه تلگرامی «متدهای چابک» اینجا را کلیک کنید.

گزیده:

“Talk is cheap. Show me the code.”  Linus Torvalds

0
Share