استاد ارجمند آقای ابراهیم نقیب‌زاده مشایخ از آن دست انسان‌های تاثیرگذاری است که کمتر در جامعه‌ی انفورماتیک ایران شناخته‌ شده است. خواندن یکی از کتاب‌های ایشان، مسیر زندگی کاری‌ام را به حدی تغییر داد که باور کردنش حتی برای خودم هم دشوار است. برای آشنایی بیشتر با ایشان این سایت  (www.emashayekh.com) را ببینید که توسط دانشجویان استاد راه‌اندازی شده است.

به تازگی کتاب دیگری از ایشان به دستم رسیده است که احساس می‌کنم بار دیگر زندگی‌ام را دچار تحول خواهد کرد. بخش‌هایی از آن را خوانده‌ام و همین بخش کوتاه تاثیر عمیقی روی چارچوب ذهنی‌ام گذاشته است.

این کتاب که عنوان لاتین آن Deep Work است، توسط استاد به “کار عمیق” برگردان شده است. در سایت انجمن انفورماتیک درباره‌ی این کتاب می‌خوانیم:

” کتاب کار عمیق نوشتۀ کَل نیوپورت (2016) توسط آقای ابراهیم نقیب‌زادۀ مشایخ ترجمه گشته و از سوی انجمن انفورماتیک ایران در بهمن ماه امسال به چاپ خواهد رسید.

محتوای این کتاب دربارۀ اختلالات فراوانی است که به کارگیری فناوری‌های اینترنتی در قابلیّت تمرکز انسان‌ها در عصر حاضر به وجود آورده است و رهنمودهایی برای بازیابی تمرکز و گذار از انجام کارهای سطحی و کم‌عمق به کارهای عمیق و هدفمند و در نهایت، رسیدن به زندگی با معنی‌تر و ارزشمندتر.

این کتاب با استقبال وسیعی در دنیا روبرو گشته و نقدهای مثبت فراوانی دربارۀ آن نوشته شده است. انجمن انفورماتیک ایران امیدوار است این کتاب نیز همچون انتشارات پیشین انجمن با استقبال جامعه فناوری اطلاعات کشور روبرو گردد.”

Image result for ‫"کار عمیق" مشایخ‬‎

تعریف کار عمیق: فعالیت‌های حرفه‌ای که با تمرکز کافی و بدون حواس‌پرتی انجام می‌گیرند و نهایت استفاده را از ظرفیت‌های شناختی شما می‌برند. این تلاش‌ها به ایجاد ارزش‌های جدید و تقویت مهارت‌های شما می‌انجامد و کپی‌کردن آن بسیار دشوار است.

فرضیه کار عمیق: توانایی انجام کار عمیق به‌طور فزاینده‌ای کمیاب می‌شود و دقیقا در همان زمان به‌طور فزاینده‌ای در اقتصاد ما با ارزش می‌گردد. در نتیجه معدود افرادی که این مهارت را در خود پرورش دهند و سپس آن را هسته اصلی زندگی کاری خود قرار دهند شکوفا خواهند شد.

توصیه می‌نمایم کتاب “کار عمیق” را حتما مطالعه بفرمایید و آن را به عزیزانی که موفقیت آنها برای‌تان مهم است، هدیه بدهید.

برای خرید کتاب می‌توانید به سایت انجمن انفورماتیک ایران مراجعه بفرمایید.

3+
Share