مترجم: مهندس شهاب‌الدین فرحبخش
بخش اول

۱-۲-مالک محصول(Product Owner)
مالک محصول، نفر اصلی و صاحب صلاحیت در رهبری محصول است. وی تنها مرجع تصمیم-گیری برای انتخاب ویژگی‏های محصول و ترتیب ساخت آنها است. مالک محصول، چشم‏انداز روشنی از کار تیم اسکرام را با همکاری ذینفعان تهیه و همواره به‏روز نگه‏ می‏دارد. به همین دلیل، وی مسئول موفقیت کلی راهکار است که می‏تواند توسعه سیستمی جدید یا نگهداری سیستم موجود باشد.

مهم‏نیست که هدف، تولید محصولی برای مشتریان خارجی است یا برنامه‏ای برای داخل سازمان. در هر صورت وظیفه مالک محصول، اطمینان از انجام باارزش‏ترین کار ممکن -شامل کارهای فنی- است. مالک محصول برای کسب اطمینان از برآورده شدن سریع خواسته‏هایش توسط تیم، فعالانه با راهبر اسکرام و تیم توسعه همکاری می‏کند و باید برای پاسخگویی به پرسش‏های آنان در زودترین زمان ممکن در دسترس باشد.

۲-۲-راهبر اسکرام( SCRUM Master)
راهبر اسکرام به کسانی که در حال یادگیری و پذیرش ارزشها، اصول و تجربه‏های اسکرام هستند، کمک می‏کند. وی مانند یک مربی، رهبری فرآیند را بر عهده دارد و به تیم اسکرام و سازمان کمک می‏کند که روشی مبتنی بر اسکرام با کارایی بالا و خاص سازمان ایجاد کنند. همزمان با این کار، راهبر اسکرام به سازمان در رفع چالش‏های ناشی از پذیرش و بکارگیری اسکرام  نیز کمک می‏کند.

وی در نقش تسهیل‏کننده(Facilitator)، به تیم در رفع مشکلات ناشی از اجرای اسکرام و ایجاد بهبود در آن کمک می‏کند. وظیفه حفاظت از تیم در برابر عوامل مزاحم بیرونی بر دوش راهبر اسکرام است. وی با برداشتن موانعی که بهره‏وری تیم را کاهش می‏دهد، نقش رهبری‏اش را ایفا می‏کند(در صورتی که افراد تیم قادر به رفع آنها نباشند).

راهبر اسکرام مجاز به اعمال کنترل بر تیم نیست، از این رو، این نقش به نقش‏های سنتی مدیر پروژه یا مدیر توسعه شباهتی ندارد. وی مانند یک رهبر عمل می‏کند، نه یک مدیر.

گزیده:
پاداش‌هایی که در زندگی می‌گیرید بستگی به این دارد که چه کاری می‌کنید، چقدر خوب آن را انجام می‌دهید و چقدر مشکل است که بتوان کسی را جایگزین شما کرد. برایان تریسی
مرجع: اس.جی.

برچسب‌ها: Scrum اسکرام, Agile چابک

0
Share