در بین همه عیدی‌ها، یکی با دیگران متفاوت بود و البته بسیار دوست‌داشتنی‌تر: کتاب «کار برنامه‌نویسانُ، مصاحبه با ۱۵ تن از برجسته‌ترین برنامه‌نویسان جهان» نوشته پیتر سیبل و ترجمه استاد گرانقدر جناب آقای ابراهیم نقیب‌زاده مشایخ.

همان طور که استاد در مقدمه کتاب آورده‌اند «ترجمه کتاب از آذرماه ۱۳۸۸ آغاز شد و به صورت مقاله دنباله‌دار در نشریه گزارش کامپیوتر، ماهنامه علمی انجمن انفورماتیک ایران به چاپ رسید».

 

استاد در مقدمه کتاب آورده‌اند:
کتاب «Coders at Work » نوشته‌ پیتر سیبل در سال 2009 به چاپ رسیده و با وجودی که مدّت زیادی از انتشار آن نمی‌گذرد مورد استقبال زیادی از سوی طراحان نرم‌افزار و برنامه‌نویسان قرار گرفته است. پیتر سیبل، که نام کتابش را از کتاب‌های معروف و پیشین «Writers at Work » و «Founders at Work » اقتباس کرده، در این کتاب به مصاحبه با پانزده تن از برجسته‌ترین و سرشناس‌ترین برنامه‌نویسان و دانشمندان رایانه، با پیش زمینه تحصیلی و علاقه‌مندی‌های متفاوت در این حوزه، پرداخته و خواننده را با ایده‌های آن‌ها درباره زندگی و برنامه‌نویسی آشنا ساخته‌ است.
اغلب برنامه‌نویسان به تنهایی و یا در گروه‌های کوچک به فعالیت می‌پردازند و جالب‌ترین بخش فعالیتی که انجام می‌دهند در مغز آن‌ها اتفاق می‌افتد که به دور از چشم دیگران است. تنها پنجره‌ای که به کار برنامه‌نویسان وجود دارد، رفتار برنامه‌هایی است که توسط آن‌ها نوشته شده و بر روی رایانه‌ها اجرا می‌شود. بنابراین، اغلب برنامه‌نویسان تنها خودشان، و احتمالاً چند همکار معدودشان، می‌دانند که چگونه برنامه نویسی می‌کنند و چگونه این کار را فرا گرفته‌اند. پیتر سیبل به دلیل آن که خود با حرفه برنامه‌نویسی آشنایی کامل دارد، سعی نموده است تا با طرح پرسش‌های جالب و تخصصی، این گوشه‌های پنهان را برای خواننده آشکار سازد. »

 استاد بی‌شک همه منافع این کتاب را چون کتابهای قبلی به انجمن انفورماتیک هدیه کرده است. کتابهای ماجراهای پشت پرده و بزرگان دانش رایانه از دیگر آثار استاد هستند.
در گذشته درباره کتاب ماجراهای پشت پرده مطلبی در اینجا نوشته‌ام.

توصیه می‌کنم که این کتاب را مطالعه کنید. از آن جا که مطالب کتاب بر اساس گفت‌وگوهای خودمانی نویسنده با بزرگان برنامه‌نویسی انجام شده است، نکاتی را از آن خواهید آموخت که در هیچ کتاب و مرجعی پیدا نخواهید کرد.
توصیه دیگرم آن است که کتاب را بخش به بخش مطالعه و سپس به صورت گروهی درباره مطالب آن بحث کنید. اطمینان دارم که بسیار سودمند خواهد بود.

برای استاد مهربان، آرزوی تندرستی دارم و از ایشان به خاطر همه زحمت‌هایشان برای انفورماتیک ایران سپاسگزارم.
نمی‌دانم کتاب را می‌توانید از کتابفروشی‌ها تهیه کنید یا نه، اما راه آسان آن تماس با دفتر انجمن انفورماتیک است.

گزیده:
دست استاد خویش را ببوس، چون او هم پدر است هم پرورنده خرد و راهنمای زندگی.  (اُرد بزرگ)

برچسب‌ها: کتاب

0
Share