پیش‌گفتار:
یادم هست زمانی که کتاب «بابای دارا و بابای نادار» از انتشارات فرا را به پیشنهاد یکی از دوستان خریدم، قبل از خواندن کتاب،‌ آن را جلد کردم به‌گونه‌ای که عنوان روی جلد کتاب دیده نشود. از یک سو، نگران آن بودم که پدران و فرزندان کتاب را ببینند و نام کتاب احساس ناخوشایندی به آنها منتقل کند. از سوی دیگر، برای ما که در روزگار کودکی و نوجوانی  و حتی جوانی تنها پاسخ قابل قبول برای پرسش «علم بهتر است یا ثروت»، چیزی نبود جز «علم»، داشتن چنین کتابی به نوعی پشت پا زدن به تعلیم و تربیت گذشته بود که آن هم صورت خوشی هم نداشت!  تنها دلیل من برای خواندن کتاب این بود که دوستی که آن را معرفی کرده بود، «دانا و عاقل» بود و می‌دانستم که باید آن را بخوانم. 

اگر درست به خاطر بیاورم،‌ در تایید «علم بهتر است از ثروت»،‌ نویسندگان کتاب‌های درسی هم  سعدی شیراز را به یاری گرفته بودند:
«حکیمی پسران را پند همی‌داد که جانان پدر هنر آموزید که ملک و دولت دنیا اعتماد را نشاید و سیم و زر در سفر بر محل خطر است یا دزد به یکبار ببرد یا خواجه به تفاریق بخورد. اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده وگر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولت است، هر جا که رود قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند.»

اما چه بهتر می‌بود که به ما می‌آموختند که بخشی از این هنر، هنر مالی است! و ای کاش این حکایت گلستان را هم در ادامه می‌آوردند که:‌
«پارسازاده‌ای را نعمت بیکران از ترکه عمان به دست افتاد. فسق و فجور آغاز کرد و مبذری پیشه گرفت. فی‌الجمله نماند از سایر معاصی منکری که نکرد و مسکری که نخورد. باری به نصیحتش گفتم: ای فرزند! دخل آب روان است و عیش آسیای گردان یعنی خرج فراوان کردن مسلم کسی را باشد که دخل معین دارد.

چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن          که می‌گویند ملاحان سرودی
اگر باران به کوهستان نبارد                       به سالی دجله گردد خشک رودی

عقل و ادب پیش گیر و لهو و لعب بگذار که چون نعمت سپری شود سختی بری و پشیمانی خوری.» 

امور مالی شخصی (Personal Finance):
امور مالی شخصی، کاربردی از مبانی علم مالی در تصمیم‌گیری‌های پولی یک فرد یا یک خانواده است. این موضوع به چگونگی درآمدزایی، بودجه‌بندی، پس‌انداز و خرج کردن منابع مالی توسط افراد یا خانواده‌ها با در نظر گرفتن ریسک‌ها و رخدادها در زندگی آینده، می‌پردازد. [ویکی پدیا]. همان طور که از تعریف هم برمی‌آید این حوزه «کاربردی» است از «علم مالی»  و در نتیجه مانند هر «کاربرد» دیگری نیازمند یادگیری و تجربه است. پیشنهاد می‌کنم اگر تاکنون آن را نیاموخته‌اید، با یک عزم عالی و برنامه‌ای مناسب، آن را هر چه زودتر بیاموزید.

کتاب باز و سواد مالی:
در یکی از قسمت‌های برنامه‌‌ی زیبای «کتاب باز»،‌ آقای سروش صحت  با آقای دکتر کمیل رودی استاد دانشگاه تهران گفتگویی درباره‌ی سواد مالی داشتند که برای من دلنشین بود. این گفتگو از این جهت برای من دلنشین بود که مفاهیم مالی شخصی با زبانی ساده توسط آقای دکتر رودی بیان می‌شد و از سوی دیگر آقای سروش صحت با پرسش‌هایی به‌جا، مهمان برنامه را به چالش می‌کشید؛ از آن دست پرسش‌هایی که بسیاری از افراد جامعه برایشان مطرح است.
پیشنهاد می‌کنم نیم ساعت از وقت باارزش‌تان را به دیدن و شنیدن این گفتگوی جذاب اختصاص دهید. امیدوارم که این گفتگو انگیزه‌ای باشد برای شروع یا ادامه‌ی سوادآموزی مالی.

آدرس گفتگو در یوتیوب:‌  اینجا
آدرس گفتگو در آپارات:‌ اینجا  

گزیده:
شما ناچارید بر پول‌ خود کنترل داشته باشید وگرنه فقدان آن تا ابد شما را کنترل خواهد کرد. دیو رمزی

Share