به نقل از همشهری آنلاین:
آمار بالای باسوادی در گیلان بی‌شک مرهون تاریخ دیرپای راه‌اندازی مدرسه روستایی به سبک نوین و همگانی است؛ مدرسه‌ای که برای نحستین بار در سال ۱۳۰۴ شروع به کار کرد و حالا ۹۶ ساله شده است.

آشنایی با قدیمی‌ترین مدرسه روستایی کشور
گزارش‌ها و خبرهای فراوانی از اینکه نخستین مدرسه روستایی کشور در کدام نقطه از کشور به آموزش دانش‌آموزان پرداخته منتشر شده، اما واقعیت این است که قدیمی‌ترین مدرسه ایران در یکی از روستاهایی شرقی‌ترین نقطه استان گیلان افتتاح شده بود. در واقع نخسین و قدیمی‌ترین مدرسه روستایی ایران در روستای بی‌بالان کلاچای از توابع شهرستان رودسر در شرق گیلان قرار دارد.

مهم‌ترین مساله‌ای که باید درباره این مدرسه ابتدایی بدانیم این است که از زمان تاسیس تاکنون فعال بوده و هنوز هم کار تحصیل و آموزش در آن در حال انجام است و خانواده‌های روستا کودکانشان را به کادر تحصیل آن می‌سپرند تا مدارج تحصیل را طی کنند.

این مدرسه در حال حاضر با نام مدرسه محمد باقر صدر شناخته می‌شود.

گزیده:
«هرگاه به مدرسه قدم می‌گذارم، با مشاهده چهره‌های کثیف و تکیده، موهای ژولیده، و برق چشمانِ این کودکان فقیر، دستخوش ناآرامی و انزجار می‌شوم و همان حالتی به‌من دست می‌دهد که بارها از دیدن شراب‌خواران مست، بر من مستولی شده‌است. ای خدای بزرگ! چگونه می‌توانم آن‌ها را نجات دهم؟ نمی‌دانم به کدامین یک کمک کنم. من آموزش و پرورش را فقط برای توده‌ها می‌خواهم و نه کسی دیگر، مگر بتوانم پوشکین‌ها و لومونسف‌های آینده را از غرق‌شدن رهائی بخشم.»
لئو تولستوی

Share