حدود یک ماه پیش، بیستم بهمن­ماه، از آقای مهندس امراللهی (www.saeedamrollahi.com) خواهش کردم که افتخار دهند تا دقایقی در خدمتشان باشیم. ایشان نیز لطف کردند و دعوت ما را (حسین و من) پذیرا شدند. این دعوت هم برای تازه شدن دیدارها بود و هم به بهانه چاپ گزارش حضور ایشان در همایش کمیته استانداردسازی ++C در سوئیس در گزارش کامپیوتر شماره 194 (www.isi.org.ir) بود. ایشان اولین و تنها نماینده از ایران دراین نشستها بوده­اند و اولین حضور ایشان در سال 2009 و در فرانکفورت بوده است. ناگفته نماند که در گذشته ایرانیانی به نمایندگی از سایر کشورها در این سمینار حاضر بودند.

او آن چنان شیفته ++C است که ترجیح می­دهم وی را ++Mr. C (مستر سی پی پی) بنامم، نامی که برازنده دانش وسیع و تجارب گران­بار وی در این زبان است.

بخش کوچکی از گفت و گوی آن جلسه را در ادامه آورده­ام. امیدوارم که مفید باشد.

– سال 1380 ایمیلی به آقای استراستروپ نوشتم و سه پرسش از ایشان پرسیدم. انتظار نداشتم که پاسخ دهد، ولی با تعجب پاسخم را داد.

– اولین بار که سعی کردم در همایش شرکت کنم به دلیل دریافت­نکردن ویزا  مؤفق نشدم. استراستروپ همان روز طی نامه­ای تأسف خود را از این موضوع به اطلاعم رساند.

– در گذشته ایمیل­هایم را دیر به دیر می­خواندم و پاسخ می­دادم. ارتباط با اعضای کمیته استانداردسازی و مقید بودن آنان به پاسخ­گویی ایمیل­هایشان باعث شده تا سعی ­کنم در زودترین زمان ممکن به نامه­هایم پاسخ دهم.

– بسیار رک هستند، در عین حال احترام همدیگر را نگه می­دارند.

– آن چه که یاد گرفتم عبارتند از: صبر و حوصله داشتن،  احترام به رأی افراد

– کلیدواژه(keyword) جدید اضافه کردن به زبان کار دشواری است، چرا که باید کلمه­ای انتخاب شود که در تمامی کدهای نوشته­شده تا آن زمان وجود نداشته باشد.

– ما چوب اعتماد به نفس نداشتن را می­خوریم. آموختم که منفعل بودن خیلی چیز بدی است.

– هنگام شام، درباره موضوعات مختلف صحبت می­کنند مثلاً یکبار حدود یک ساعت در مورد کشتی جنگی صبحت کردند، صحبت­های مستدل و گسترده! درحقیقت باید گفت که دانش عمومی آنها عمدتاً بالا است.

– حدود یک سال است که ارائه­ای آماده کرده­ام در مورد فرآیند استانداردسازی زبان ++C و چندین بار از مؤسسه استاندارد خواسته­ام که این مطالب را به آن­ها ارائه دهم، علاقه­ای نشان نداده­اند.

– هر ترم سمیناری درباره ++C در دانشگاه شهید بهشتی ارائه می­کنم. (خیلی مفید )

پانوشت: در شماره جدید گزارش کامپیوتر، آقای امراللهی مصاحبه ای از استراستروپ را ترجمه کرده اند که توصیه می کنم مطالعه آن را از دست ندهید.

 گزیده:

اگر برگردم، رشته­ام را تغییر نخواهم داد. نرم­افزار رشته خوبی است.   سعید امراللهی

Share